تبلیغات
رسن

رسن
سفیدی کاغذ...شیرینی نگاه...تلخی قهوه 
نویسندگان

یکی از عکسهای دوران بچه‌گی‌ام را که خیلی دوستش دارم، نشان یکی از دوستان می‌دهم. نگاهی می‌کند و می‌خندد. می‌گوید: «هلویی بودی برا خودتا!» طوری که متوجه تلخی لبخندم نشود می‌خندم. وقتی می‌رود بیشتر می‌توانم به حرفی که زد فکر کنم. به من گفت هلو بوده‌ای! چه جالب! با خودم فکر می‌کنم اگر آن موقع من یک هلوی تر و تازه و خوش رنگ و لعاب بوده‌ام، الآن چی‌ام؟ یک خیاری که مامان چند روزی می‌شود آن را شسته‌اند و گذاشته‌اند گوشه‌ی یخچال به امید این‌که یکی از ماها برویم بخوریمش و بعد خیارِ بدبخت(!) الان پیر و چروکیده شده و آب رفته. وقتی هم از یخچال برش می‌دارم چاره‌ای نیست که آن را داخل سطل آشغال بیندازم. یا شاید هم تکه موزی که ناگهان بعدِ ناهار هوس کرده‌ام بخورم اما به نصفه‌ی آن که می‌رسم، به غلط کردن می‌افتم و همان‌طور می‌گذارمش گوشه‌ی یخچال. بعد از چندساعت که دوباره ویرم می‌گیرد می‌توانم بروم و بخورمش. اما قیافه ‌اش روی اعصابم است؛ چهره‌اش کدر شده و پلاسیده. اصلا نمی‌شود نگاهش کرد. یا مثلا همان موز را نخورم و بگذارم چند روز گوشه‌ی یخچال یک‌جا ثابت بماند. بعد که برش می‌دارم، زیرش را که نگاه کنم، تازه به عمق فاجعه پی می‌برم. تو گویی انگار سیبِ بدبخت خودش را خراب کرده! پوستش تجزیه شده و شیره‌ی آن هم چکان چکان است. اصلا نمی‌شود آن را خورد. سطل آشغال!

چیزهای دیگر هم می‌تواند باشد. یک پرتقال خارجی خوش آب و رنگ که ظاهرش خیلی قشنگ اما حداقل فقط دو سانت قطر پوستش است. آن را هم ممکن است نصفه و نیمه بخورم و بعد بگذارم بقیه‌اش را برای وقتی از حمام بیرون آمدم. بعدِ حمام ویتامین ث می‌چسبد لابد. برمی‌گردم و با هزار امید سراغش می‌روم تا حالی به خودم بدهم که می‌بینم آن قسمت‌های خوردنی‌اش کمی سفت شده و وقتی با چاقو سوراخش می‌کنم، ترق صدا می‌دهد. اه! یک چیز دیگر هم ممکن است. به میوه‌فروشی می‌روم تا برای مهمانی شب،‌ خرید کنم. مامان سفارش کرده‌اند میوه‌ها تر و تازه باشند و لایق مهمان‌های آخر شب. در دلم به مهمان‌ها بد و بیراه می‌گویم که مثلا خودشان چقدر تر و تازه اند که میوه‌هایشان بخواهد باشد؟! وقت انتخاب سیب‌ها که می‌رسد، سیبی را می‌بینم که گوشه‌اش به طرز فجیعی پلاسیده و شاید اگر مزمزه هم بکنم خیلی تلخ باشد. اعصابم از دست فروشنده و این میوه‌های کوفتی‌اش خرد می‌شود و سیب را پرت می‌کنم گوشه‌ای.

مثال دیگر خربزه است؛ آن هم در اوج گرمای تابستان. پدر تازه از سرِ کار برگشته‌اند و مامان خربزه‌ی خنک شده در کنج یخچال را چاقو می کشند و نصفش را حَب می‌کنند و همه می‌زنیم به بدن. همین که اولین قاچش را می‌خوریم انگار روحمان تازه می‌شود و تابستان گورش را گم می‌کند. و بعد حرف می‌زنیم، می‌خندیم و حواسمان نیست که نصفه‌ی دیگر خربزه در گوشه‌ی یخچال، ثانیه به ثانیه در حال مضمحل شدن است؛ در حال پلاسیدن. و بعد که فردای آن روز در یخچال را باز می‌کنم، می‌بینم چقدر پیر شده است. رنگ و رویی برایش نمانده بدبخت. این هم می تواند باشد.

یا قاچ‌های هندوانه‌ای که همین دیروز در خوابگاه بعنوان دسر شاید، همراه شام بهمان دادند. هندوانه‌هایی که معلوم بود خیلی تر و تازه نیستند و انگار مشکل دارند. پلاسیده بودند و شل و ول. هنداونه باید دلبری کند، عقل و هوش از سرت ببرد با قرمزیِ دل انگیزِ قد و بالایش و خُنکای وجودش. نه این‌طور زمخت و نخراشیده. هندوانه در اوج گردی می‌تواند دلبری کند؛ نه مثل هندوانه‌های دیروز. هندوانه که نباید شل و ول باشد؛ باید همین که چاقو را فرو کردی داخل شکمش، قرچی صدا کند و بترکد.

یا اصلا همین توت‌هایی که عمو همیشه این موقع سال برایمان می‌آورد. می‌گوید برای پدربزرگ‌اینا آورده بودند، تقسیم کرده‌ایم  و این سهم شما شده‌است. تشکری می‌کنم و در را می‌بندم. دوسه‌تایش را که می‌خورم ته گلویم را می‌زند و می‌دهم به بقیه که آن‌ها هم بخورند و شاید گلویشان را بزند. بعد باقیمانده‌ها می‌روند داخل یخچال. به یک روز نمی ‌رسد که رنگشان عوض می‌شود و پخته‌ی پخته می‌شوند. دیگر هم سخت بتوان خوردشان.

AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

...

 در مقایسه با آن دوره و آن هلو، این دوره همه‌ی این‌ها می‌تواند باشد. وقتی دوستم می‌رود، به همه‌ی این‌ها فکر می‌کنم و دوباره به عکس خودم خیره‌ می‌شوم. لبخندی می‌زنم و همین‌طور که در چشمهای آبی رنگم فرو رفته‌ام به یک چیز فکر می‌کنم؛ معصومیت از دست رفته‌ام...
طبقه بندی: یادداشت،
[ سه شنبه 30 خرداد 1391 ] [ 10:33 ب.ظ ] [ ایمان تجملیان ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


رسن شیء باارزشی است. میتوان آن را گرفت و از چاه بیرون آمد...

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب